Účastníci kurzů a seminářů se často ptají, co znamená název naší organizace JOB. Je to zkratka a kdyžtak čeho? Jedná se o jméno? Nebo snad název JOB souvisí s překladem anglického slova job [dʒɒb]?
Na příběh názvu JOBu a na jeho vznik se proto zeptám člověka, který stál u zrodu Sekce vzdělávání ve školství. Na otázky nám tedy odpoví Zdeněk Dlabola, jednatel JOBu, lektor, mentor a průvodce na školách.
Zdeňku, co se skrývá pod názvem organizace JOB – spolek pro inovace?
Název je odvozen od postavy biblického Joba. V době vzniku organizace si zakladatelé JOBu našli paralelu mezi „zkouškami a nesnázemi“ klientů sociálních služeb a útrapami biblického Joba. A proto se rozhodli organizaci pojmenovat právě po této postavě. Tenkrát v roce 1992 tolik neletěla angličtina a teprve začaly vznikat první „džob agentury“.
A o čem je vlastně příběh Joba?
Příběh vypráví o muži, který čelil obrovským zkouškám, ale na konci nalezl sílu a vítězství. V podobný závěr doufáme i ve vývoji českého školství.
Job byl bohatý, měl velkou rodinu, zdraví a štěstí. Bůh ho miloval, ale jednoho dne se Satan rozhodl, že ho vyzkouší. Tvrdil, že Job je věrný jen díky svému štěstí.
Zdroj obrázku: https://ar.inspiredpencil.com/pictures-2023/job-bible-story
Bůh tedy dovolil, aby na Joba přišly těžké zkoušky. Přicházela jedna „jobovka“ za druhou. Job ztratil majetek, jeho děti zemřely, a nakonec přišlo i vážné onemocnění. Přesto, i když byl zarmoucen a zničen, nepřestal věřit v Boha. Nechápal, proč se mu děje tolik zlého, ale věděl, že Bůh je věrný. Přátelé mu říkali, že musí být trestán za nějaký hřích, ale on věděl, že tomu tak není.
I když mu osud kladl překážky, Job je překonal díky víře a trpělivosti. Nakonec Bůh zasáhl a nejenže mu vrátil zdraví, ale také mu daroval mnohem větší bohatství, než měl dříve, a požehnal ho v dalším životě.
Jak souvisí biblický Job s JOBem dnes?
Job v Bibli symbolizuje kromě jiného způsob myšlení, vytrvalost, nezbytnost budování vztahů a víru ve vyšší smysl – například víru v to, že věci mohou dávat smysl, i když nám to tak na první pohled nepřipadá. Z jeho příběhu vyplývá, že smysl života můžeme najít i (nebo právě) ve chvílích, kdy se vše zdá být ztracené. K tomu jsou potřeba určité „jednoduché“, ale zásadní komponenty: víra v to, co děláme (čemu nebo komu věříme), a úsilí hledat cíl a smysl, i když zatím není zcela zřetelný nebo zjevný.
Jobův příběh nám připomíná, že jen s pokorou a vytrvalostí můžeme dosáhnout opravdu hodnotného výsledku. Nejde tu o plnění úkolů, ale o přijímání výzev. Jde o to, co nás cesta k cíli učí, jak spoluutváří náš charakter. Tento přístup je pro naši práci a naše životy obecně velmi důležitý.
Zdeňku, a jak souvisí s Jobem (JOBem) „jobovky“?
Když se řekne „jobovka“, většina lidí to chápe jako špatnou zprávu, něco negativního. Mně ale připadá důležité, abychom se učili číst příběhy až do konce. I když se může zdát, že Jobovo utrpení trvalo celý život (z biblické knihy Job délka zkoušky jasně nevyplývá), nebylo to tak. Jisté je, že po tomto nelehkém období žil ještě 140 let, jeho život byl naplněný. Byl vážený a měl vliv v oblasti, kde žil. Reprezentoval hodnoty, které byly důležité pro rozvoj dobré společnosti.
Potom Job žil ještě sto čtyřicet let a viděl své syny a syny svých synů, čtyři pokolení. I zemřel Job stár a sytý dnů.
(Job 42,16–17)
Přeji si, abychom se učili (nejen z tohoto příběhu) i v následujícím období a psali společně další hodnotné příběhy.
Autoři článku:
Nina Suchomelová, lektorka Metodického kurzu a Kurzu formativního hodnocení
Zdeněk Dlabola, jednatel JOB, lektor Průvodcovského kurzu, Kurzu kolegiální podpory